Сигналізаційне повідомлення №7

22.04.2020 10:47

Відділ прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Чернівецькій області інформує: протягом останніх років на території Новоселицького району Чернівецькій області спостерігається наростання чисельності та шкідливості оленки волохатої (Epicometes hirta Poda.), яка живиться тичинками та маточками квітів. 

Нагадуємо: оленка волохата, з появою квітів на плодових культурах та ріпаку може нанести їм істотну шкоду. Крім того, оленка може пошкоджувати багато інших культур (зернові, декоративні інші).

Дорослі особини (імаго) оленки живляться квітками: виїдають пиляки й маточки, обгризають пелюстки. Спочатку зустрічаються на кульбабі, потім на тюльпанах, нарцисах, ірисах, після чого в теплі сонячні дні перелітають на квітучі дерева абрикоса, персика, черешні, вишні, сливи, груші, яблуні, на суницю, смородину, калину та інші культури. Під час дощу, в холодні дні та на ніч ховаються в ґрунт.

На присадибних ділянках, в колективних, фермерських садах можна струшувати жуків оленки волохатої з дерев у фазі цвітіння на поліетиленову плівку та знищувати. Щоб жуки не злітали, перед струшуванням дерева потрібно обприскати холодною водою.

Жуків приваблює синій колір, що можна використовувати для збирання шкідника. Під деревами встановлюють пастки – яскраво-сині ємкості з холодною водою або з водою, затравленою одним із інсектицидів.

Оскільки квітки трав’янистих і плодових рослин є джерелом нектару для бджіл та інших корисних видів, згідно ЗУ «Про бджільництво» забороняється застосовувати засоби захисту рослин, та здійснювати будь-які роботи, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору. Застосування засобів захисту рослин у сільському та лісовому господарстві дозволяється згідно з їх переліком, затвердженим у встановленому порядку центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.

Звертаємо Вашу увагу на те, що ЄС заборонив використання засобів захисту рослин із вмістом активних речовини на основі хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу. 8 лютого 2020 року країнами-членами ЄС схвалено пропозицію знизити граничні допустимі залишкові межі (МДНЗР) хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу в продуктах харчування та кормах до найнижчого рівня, що може бути виміряно аналітичними лабораторіями. З огляду на те, що Україна не є країною-членом ЄС, відповідні регламенти нашою країною безпосередньо не застосовуються. Однак, вітчизняним сільгоспвиробникам, які планують поставляти свою продукцію до країн-членів ЄС необхідно враховувати нові вимоги європейського законодавства.

В «Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» в яблуневих насадженнях проти оленки волохатої включено інсектициди: Маврік, ЕВ 0,2-0,6 л/га та Каліпсо 480 SC, КС, 0,25-0,3 л/га. За умови дотримання рекомендованих норм витрати ці препарати ефективні і від ряду інших комах-шкідників саду, таких як садові довгоносики, яблунева плодожерка, яблуневий пильщик, мінуючі молі, попелиці, медяниці.

Заходи захисту слід проводити в тиху безвітряну погоду в ранішні та вечірні години, суворо дотримуючись вимог санітарної безпеки, охорони праці та навколишнього середовища.

При роботі із засобами захисту рослин слід дотримуватися загальноприйнятих Державних санітарних правил “Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві” ДCП 8.8.1.2.001-98, правил особистої безпеки та обмежувальних протиепідемічних заходів, спрямованих на запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Лазар Фіалковський,

в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Чернівеькій області